بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی یکی از رشته های بیمه اموال است و لذا در اين نوع بيمه نامه كليه اموال منقول و غير منقول واحدهاي مسكوني، خدماتي، اداري، آموزشي، كارگاهي، صنعتي، انبارها و … قابل بيمه شدن مي باشند. در این نوع از بیمه، بیمه گر تامین و جبران زیان های مالی  و مادی که بر اثر وقوع خطرات آتش سوزی، انفجار و صاعقه و یا خطرات اضافی تبعی (مندرج در بند 2 از انواع خطرات قابل بیمه شدن در بیمه آتش سوزی) به مورد بیمه (اموال بیمه گذار) وارد می شود را بر عهده دارد. لازم بذکراست که امکان ارائه پوشش مسئولیت بیمه گذار در قبال اشخاص ثالث بر اثر وقوع خطر آتش سوزی و انفجار که طبق قانون موجب مسئولیت بیمه گذار بشود، نیز وجود دارد.

 

گروه های اصلی بیمه آتش سوزی:
1- بیمه واحدهای صنعتی:
شامل: کارخانجات از جمله کارخانجات ریسندگی، بافندگی، رنگ سازی و مواد شیمیایی، خودروسازی و موتور سیکلت سازی، داروسازی و مواد غذایی، کارخانجات چرم سازی، موزائیک و سرامیک سازی، لوازم بهداشتی، ریخته گری، آبکاری و … می باشد.
2- بیمه واحدهای مسکونی:
شامل کلیه واحدهای مسکونی بصورت ویلا، خانه، آپارتمان و مجتمع های آپارتمانی می باشد.

3- بیمه واحدهای غیر صنعتی:
شامل: آموزشگاهها، بیمارستان و درمانگاه، آزمایشگاه و مطب پزشکان، دفاتر اداری، تجاری، فروشگاهها، آرایشگاه، آتلیه عکاسی، انبارها، نمایشگاهها، موزه ها، هتل ها و مهمانسراها، فرهنگسراها و … می باشد.

انواع خطرات قابل بیمه شدن در بیمه نامه آتش سوزی
1- خطرات اصلی:
شامل خطرات حریق (آتش سوزی)، انفجار، صاعقه (رعد و برق) می باشد. در بیمه نامه های آتش سوزی این سه خطر با هم تحت پوشش قرار می گیرند و قابل تفکیک نیستند.
2- خطرات اضافی:
شامل سیل و طغیان آب رودخانه و دریا، زلزله و آتش فشان، طوفان ـ گردباد ـ تند باد، سقوط بهمن، سقوط و برخورد اجسام خارجی، شکست شیشه، سرقت با شکست حرز اموال و اثاثیه، رانش و فروکش کردن زمین، سقوط هواپیما و هلی کوپتر و اشیاء ساقط شده از آنها، ضایعات ناشی از برف و باران، ضایعات ناشی از ترکیدگی لوله آب و فاضلاب، آشوب ـ بلوا ـ شورش (SRCC)، ریزش مواد مذاب در کارخانجات ذوب فلزات و ریخته گری، انفجار و دفرمه شدن بویلرها و ظروف تحت فشار صنعتی و پوشش هزینه پاکسازی و … می باشند.

نکات مربوط به خطرات اضافی:

– این خطرات را به تنهایی نمی توان تحت پوشش قرار داد و در ابتدا می بایست بیمه گذار خطرات اصلی را خریداری نماید و به تبع آن خطرات اضافی تحت پوشش قرار گیرند.
– هر یک دارای نرخ جداگانه هستند که می بایست در صورت درخواست بیمه گذار نرخ آن به نرخ خطرات اصلی اضافه و حق بیمه توسط بیمه گذار پرداخت گردد.
– معمولا دارای فرانشیز هستند.
انواع محصولات قابل ارائه در رشته آتش سوزی
1- بیمه آتش سوزی واحدهای مسکونی  

– بیمه نامه آتش سوزی معمولی:

در این نوع از بیمه نامه بنا به درخواست بیمه گذار ساختمان، تاسیسات و لوازم و اثاثیه واحد مسکونی ایشان تحت پوشش خطرات اصلی (آتش سوزی، انفجار و صاعقه) و خطرات اضافی قرار می گیرند.
– بیمه نامه آتش سوزی طرح نوید 1 ( پیش صادره):

در این نوع بیمه نامه، بیمه گر تامین خسارت و جبران زیان های مالی و مادی که در اثر وقوع خطرات آتش سوزی، انفجار و صاعقه به اموال و دارایی های منقول و غیرمنقول منزل مسکونی بیمه گذار وارد می گردد را بر عهده دارد.
– بیمه نامه آتش سوزی طرح نوید 2 (پیش صادره):

در این نوع بیمه نامه، بیمه گر تامین خسارت و جبران زیان های مالی و مادی که در اثر وقوع خطرات آتش سوزی، انفجار و صاعقه و زلزله به اموال و دارایی های منقول و غیرمنقول منزل مسکونی بیمه گذار وارد می گردد را بر عهده دارد.
– بیمه نامه آتش سوزی طرح نوید 3 (پیش صادره):

در این نوع بیمه نامه، بیمه گر تامین خسارت و جبران زیان های مالی و مادی که در اثر وقوع خطرات آتش سوزی، انفجار و صاعقه و زلزله به اموال و دارایی های منقول و غیرمنقول منزل مسکونی بیمه گذار وارد می گردد را بر عهده دارد. همچنین غرامت فوت و نقص عضو و از کارافتادگی دائم و هزینه معالجه بیمه گذار و سایر افراد مقیم محل مورد بیمه، ناشی از خطرات حریق، انفجار و صاعقه و مسئولیت بیمه گذار در برابر اشخاص ثالث (مالی و جانی) ناشی از وقوع خطرهای آتش سوزی و انفجار در محل مورد بیمه را که طبق قانون باعث مسئولیت بیمه گذار را می گردد را برعهده دارد.

 

2- بیمه آتش سوزی واحد های غیر صنعتی (مکان های اداری و تجاری):

در این نوع از بیمه نامه بیمه گر طبق درخواست بیمه گذار ساختمان، تاسیسات، لوازم و اثاثیه مربوط به کلیه واحدهای تجاری، اداری، خدماتی- عمومی، فرهنگی، صنفی و درمانی را در مقابل خطرات اصلی و اضافی تحت پوشش قرار می دهد .
3- بیمه آتش سوزی انبار با سرمایه شناور (سرمایه متغیرموجودی کالا و مواد):

یکی از اهداف شرکت های بیمه، ارائه پوشش های بیمه ای متناسب با نیاز بیمه گذاران می باشد. بیمه نامه شناور یا اظهارنامه ای و یا سرمایه متغیر نیز در رابطه با موجودی ها و کالای در گردش؛ از جمله مواد اولیه، کالای در جریان ساخت و کالای ساخته شده (محصولات) می باشد. در این نوع از بیمه نامه بیمه گذار موظف است در ابتدای صدور بیمه نامه حداکثر میزان و مبلغ سرمایه موجودی احتمالی خود در طول اعتبار بیمه نامه جهت صدور بیمه نامه مشخص نماید. همچنین بیمه گذار موظف است میانگین موجودی واقعی هر ماه را براساس مستندات معتبر (اسناد و مدارک مالی و انبارداری) محاسبه و حداکثر تا دهم ماه بعد طی نامه به بیمه گر اعلام نماید. تعیین حق بیمه قطعی در پایان دوره بیمه نامه براساس میانگین سرمایه های اعلام شده در پایان هر ماه انجام می شود.
4- بیمه آتش سوزی واحد های صنعتی:

در این نوع از بیمه نامه بیمه گر طبق درخواست بیمه گذار ساختمان، تاسیسات، ماشین آلات و موجودی انبار و یا کالای در جریان ساخت و یا محصولات نهایی واحدهای صنعتی را در مقابل خطرات اصلی و اضافی تحت پوشش قرار می دهد.
5- بیمه آتش سوزی با شرایط جایگزینی:

این بیمه نامه بیشتر توسط واحدهای صنعتی و تولیدی خریداری می شود. به دلیل شرایط اقتصادی و افزایش قیمت ها و استهلاک، اموال معمولا ارزش خود را از دست می دهند. اگر بیمه گذار اموال خود را به قیمت روز بیمه کند و خسارتی به اموال وارد شود، امکان خرید تجهیزات و ماشین آلات و ساخت مجدد ساختمان و در نهایت تجدید فعالیت اقتصادی مشکل خواهد بود. در این بیمه نامه امکان جایگزینی و یا بازسازی برخی از اموال در نظر گرفته شده است. در این بیمه نامه، بیمه گذار داراییهای خود را به ارزش روز ارزیابی و آنها را با قیمت های جدید بیمه می کند و در صورت بروز یکی از خطرات مشمول بیمه، اگر خسارتی وارد شود، بیمه گر نسبت به تعمیر و بازسازی اموال آسیب دیده و یا جایگزینی آنها اقدام لازم را خواهد کرد. این پوشش مخصوص ساختمان و ماشین آلات بوده و موجودی موارد اولیه، کالای ساخته شده، لوازم و اثاثیه مصرفی را شامل نمی شود.
6- بیمه آتش سوزی مرهونات بانکی:

در این نوع از بیمه های آتش سوزی، ساختمان، اموال و اثاثیه و یا موجودی به نفع بانک بیمه می گردند. هنگامی که بانک به اشخاص وام می دهد، جهت جلوگیری از تلف شدن سرمایه خود هنگام حادثه، از اشخاص می خواهد تا اموال و اثاثیه و یا کالا و یا ساختمانی را که با آن وام خریداری شده اند یا به عنوان گرو در رهن بانک قرار داده شده اند را تحت پوشش بیمه های آتش سوزی و بعضی از خطرات اضافی قرار دهد.

دانلود بروشور بیمه های آتش سوزی بیمه ملت


یادآوری تمدید بیمه نامه
استعلام نرخ حق بیمه
عضویت در کانال تلگرام
یادآوری تمدید بیمه نامه
استعلام نرخ حق بیمه
عضویت در کانال تلگرام

نام شما (الزامی)

ایمیل شما (الزامی)

موضوع

پیام شما

http://www.insurancemarket.ir